وقتی می ‌خواهیم خیاطی یاد بگیریم، بر سر چند راهی انتخابِ «بهترین متد خیاطی» می ‌مانیم.
خیاطی، مانند بسیاری از هنرها و مهارت‌ ها، سبک‌ ها و متدهای مختلفی دارد. اگر می ‌خواهید خیاطی یاد بگیرید، باید یکی از روش‌ های مختلف خیاطی را انتخاب کنید و بر اساس آن پیش بروید. هر کدام از متدهای مختلف خیاطی، ویژگی‌ هایی دارند، برخی دشوارتر و برخی آسان ‌ترند.
متدهای مولر، متریک، گرلاوین، آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی و مولر، از مشهورترین متدهای خیاطی به شمار می ‌روند. اگر متدهای مختلف خیاطی را بشناسید و ویژگی‌ های هر کدام را به طور دقیق بدانید، می ‌توانید متد باب سلیقه و روحیۀ خودتان را انتخاب کنید و خیاطی بر اساس آن را آموزش ببینید.
در این مطلب، به تفصیل به محبوب ‌ترین متدهای خیاطی در ایران خواهیم پرداخت و نقاط قوت و نقاط ضعف هر کدام را نیز خواهیم گفت.

روش گرلاوین چیست؟

گرلاوین، از قدیمی ‌ترین متدهای خیاطی به شمار می ‌رود و در ایران نیز بسیار پرطرفدار و پرکاربرد بوده است.
در روش گرلاوین، باید همۀ قسمت‌ های بدن، اندازه گیری شوند. متد گرلاوین، با استفاده از الگو و اندازه ‌گیری‌ های دقیق انجام می ‌شود؛ اما باید لباس را چند بار پرو، و ایرادهایش را برطرف کنید.
این پرو، وقت ‌گیر است و نیاز به برطرف کردنِ ایرادها، از نقاط ضعفِ این متد قدیمی به شمار می ‌رود؛ در ضمن، ترسیمِ الگوی گرلاوین نیز کمی دشوار است.
محاسباتِ این متد خیاطی، در مقایسه با متدهای جدیدتر، مانند متریک و مولر، بسیار کمتر است؛ از این رو، اگر به محاسبه کردن علاقه ندارید، می ‌توانید این متد را انتخاب کنید و از خیاطی لذت ببرید. روش گرلاوین، در مقایسه با دیگر متدهای خیاطی، پیچیدگی‌ ها و محاسبه‌ های کمتری دارد؛ به همین دلیل، متد بسیار مناسبی برای تازه کاران محسوب می ‌شود.

روش مولر چیست؟

مولر از محبوب‌ ترین متدهای خیاطی به شمار می ‌رود که ریشه در کشور آلمان دارد و چند سالی است که راهش را به سوی ایران نیز هموار کرده است؛ در واقع، این متد 140 ساله بیش از 50 سال است که وارد ایران شده است.
در سال 1348، شخصی به نام رضا نراقی، متد مولر را وارد ایران کرد و به تعلیم آن پرداخت. چند سال بعد، یعنی سال 1351، این متد بسیار مشهور و محبوب شد و در تولیدی‌ ها نیز مورد استفاده قرار گرفت.
در روش مولر، برخلاف روش گرلاوین، دیگر نیازی نیست همۀ قسمت‌ های بدن اندازه گیری شوند، بلکه اندازه‌ گیری دور سینه، دور کمر، دور باسن و قد کامل، کافی است. متد مولر با استفاده از الگو انجام می ‌شود و از دقیق‌ ترین متدهای خیاطی به شمار می ‌رود. لباسی که با استفاده از روش مولر می ‌دوزید، آن قدر دقیق است که هیچ نیازی به پرو هم نخواهد داشت.
اگر با حوصله، صبور و دقیق هستید، حتماً این روش را انتخاب کنید و از خیاطی کردن لذت ببرید!

روش متریک چیست؟

متریک از دقیق‌ ترین متدهای خیاطی به شمار می ‌رود و به خاطر محاسباتِ زیادی که دارد، کمی دشوار است؛ اما هیچ ‌وقت از محاسبه‌ ها نترسید؛ هر چقدر محاسباتِ لازم برای دوختِ یک لباس بیشتر باشد، اندازه‌ ها دقیق‌ تر خواهد بود و در نهایت، لباس خوش‌ فرم ‌تری خواهید داشت!
لباسی که با متدِ متریک می ‌دوزید، بسیار ظریف و زیبا خواهد بود؛ در ضمن، الگوی متریک را با استفاده از جدول سایزبندی نیز می ‌توانید انجام دهید.

روش ایتالیایی چیست؟

روش ایتالیایی از متدهای خیاطی بدون الگو به شمار می ‌رود و بسیار هم آسان است.
در این روش، نیازی به ترسیم الگو نیست، چرا که در آن، از الگوهای آماده استفاده می ‌شود. این متد خیاطی، چندان محبوب و پرکاربرد نیست.

متریک یا مولر؟!

متدهای متریک و مولر، از رایج‌ ترین متدهای خیاطی در ایران به شمار می ‌روند که در دانشگاه‌ ها و آموزشگاه‌ ها تدریس می ‌شوند.
این دو روش از دقیق‌ ترین روش‌ های خیاطی به شمار می ‌روند و همان ‌طور که گفتیم، لباسی که با استفاده از این متدها دوخته می ‌شود، آن قدر دقیق و متناسب تنتان خواهد بود که نیازی به پرو کردن نخواهید داشت.
این دو روش، مستلزمِ انجام محاسباتِ پیچیده و طولانی است.
اگر طراحی لباس را دوست دارید، یکی از این دو روش را انتخاب کنید.
با انتخاب و یادگیری یکی از این دو متدِ خیاطی، خلاقیت و قدرت تجسم طرح‌ های مختلف در ذهنتان افزایش پیدا می ‌کند.

سخن آخر

همان ‌طور که مشاهده کردید، متدهای خیاطی، متفاوت از یکدیگر هستند و شما می ‌توانید بر اساس روحیه و شرایط خود، متد مختص به خودتان را انتخاب کنید و به خیاطی بپردازید.
فراموش نکنید که هنر خیاطی، یکی از شیرین ترین و سرگرم کننده ترین هنرهای موجود است که یادگیری آن، حتی اگر برای کسب درآمد نباشد؛ منافع و مزیت های بسیاری را به همراه دارد که از آن جمله می توان به صرف جویی در زمان و کاهش چشمگیر هزینه ها اشاره کرد؛ همچنین با آموختن این هنر می توانید هر آنچه را که دوست دارید بدوزید و از پوشیدن آن لذت ببرید. با آموختن این هنر، دیگر پوشیدن هیچ مدل لباس و هیچ پارچه ای برایتان آرزو نخواهد بود؛ چرا که دیگر پول گزاف دوخت لباس را نخواهید پرداخت!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *